HABERLER
SARAYLI - ÖRCÜN Tarih Koridoru Büyüyor

İlçemizin en önemli kültür-Sanat Projesi olan, “Saraylı-Örcün Tarih Koridoru” yapılan çalışmalar ve gelinen nokta ile adeta büyülüyor. Dün Örcün Köyü Sultan Hatun Konağı’nda düzenlenen bir tören ile proje kapsamında açılan kursları başarıyla tamamlayan, Örcünlü ve Saraylılı kadın kursiyerlere sertifikaları, İlçe Protokolü tarafından verildi. Tören sonunda davetlilere, etli pilav ile yöresel yemeklerden oluşan yiyecekler ikram edildi

KATILIM SON DERECE YÜKSEK OLDU

Dün Örcün’de bulunan Sultan Hatun Konağı’nda eğitimlerini başarıyla tamamlayan kursiyerlere sertifikaları takdim edildi. sertifika törenine Kaymakam Mustafa Altıntaş, eşi Funda Altıntaş, Belediye Başkanı Mehmet Ellibeş, eşi Feriha Ellibeş, Belediye Başkan Yardımcısı Levent Değirmenci, Gölcük Cumhuriyet Başsavcısı Hüseyin Gülle, eşi Muhibe Gülle, İlçe Milli Eğitim Müdürü Ercan Gülsuyu, İl Kültür ve Turizm Müdürü Adnan Zamburkan, Başiskele-Gölcük Termal Turizm Müdürü Ayşe Dışpınar, AK Parti Gölcük İlçe Başkanı İdris Alp, Yönetimi, İlçe Müftüsü Mehmet Yazıcı, Kaymakam Yazı İşleri Müdürü Lütfü Yılmaz, Eski Vali Yardımcısı ve Eski Gölcük Kaymakamı Mustafa Pekdemir, Kent Konseyi Genel Sekreteri Fatih Bayram, Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Nurten Turnalı Özgören, GFSD Başkanı İsmail İkiz ve Dernek Üyeleri, Kaymakamlık ve Belediye Daire Müdürleri, Muhtarlar ve kursiyerler katıldı.

EĞİTMENLER 10 NUMARA 5 YILDIZ

Gölcük Belediyesi’nce Butik Otel olarak işletilmesi öngörülen ‘Sultan Hatun Konağı’nda devam eden Mutfak Uygulama Eğitimleri Naif Bağı Kocaeli Akademik Profesyonel Aşçılar Derneği Başkanı (Ramada Otel Aşçısı), Tayfun Gündüz Genç Aşçılar Yetiştirme Derneği Başkanı (Yazlık Ilıca Müdürü), Mücahit Kaynak (Yeşildağlar Mutfak Koordinatörü) ve Aziz Kayabaşı (Palmiye Cafe Aşçıbaşı)  tarafından verildi. Yoğun ilgi gören eğitimlere Saraylı ve Örcün halkından yaklaşık 70 kişi katıldı. Bu eğitimlerde başarı gösteren kursiyerlere sertifikaları protokol tarafından takdim edildi.

PROJE KOORDİNATÖRÜ DIŞPINAR

Sertifika töreninde ilk olarak konuşmayı yapan, Başiskele-Gölcük Termal Turizm Müdürü Ayşe Dışpınar, özetle şunşları söyledi: , “Gölcük Belediyemiz projelerinden olan Gölcük Belediyemiz ve Doğu Marmara Kalkınma Ajansımız desteğiyle sürdürülen Saraylı-Örcün Tarih Koridorunda Doğal Yaşam projesi eğitimleri sertifika törenimize hoşgeldiniz. Gölcük Belediye Başkanımız ve Birlik Başkanımız Sayın Mehmet Ellibeş başkanlığında yürütülen projemizin amacı bölgemizin kültür ve turizm değerlerinin korunması, tanıtılması, turizme kazandırılması ve turizm cazibe merkezi haline getirilmesidir. Projemizin ortak ve iştirakçileri Başvuru Sahibi; Kocaeli Gölcük Başiskele Termal Turizm Merkezi Birliği, Proje Ortağı; Kocaeli İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Proje İştirakçileri; Gölcük Kaymakamlığı, Gölcük Belediyesi, Derbent Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yükseokulu , Kocaeli Ekolojik Yaşam Derneği, GFSD’dir. Gölcük Belediyemiz ‘Sultan Hatun Konağında’ gerçekleştirilen eğitimlerimizde hijyen eğitimi, Türk ve Osmanlı Mutfağı ve Yöresel Mutfaklar Eğitimi, yiyecek içecek kültürü, servis teknikleri, turizm ve ağırlama endüstrisinde çalışanlar konuşu eğitim, organik tarımın geliştirilmesi ve teşvik edilmesi konularında ’40 Saat Turizm-40 saat uygulama ve teorik eğitimlerden oluşan mutfak ve 60 saat seramızda uygulamalı olarak organik tarım’ eğitimleri verilmiştir. Her bir eğitime yaklaşık 70 kursiyer katılmıştır. Eğitimlere başlarken acaba kursiyer bulabilecek miyiz diye endişe içerisindeyken büyük bir ilgiyle karşılaşmış olmamız, kursiyerlerimizin her gün bizden önce buraya geldiklerini, projeyi sahiplenmiş olduklarını görmemiz bizleri çok mutlu etmiştir. En önemlisi de 3 branşta düzenlediğimiz eğitimlerimize, büyük bir özveri ve istekle katılan, Saraylı ve Örcün’lü kursiyerlerimize çok teşekkür ediyor, projemizin amacına ulaşması ve hayırlı olması dileklerimle saygılar sunuyorum.”

PROTOKOL KONUŞMALARI

Dışpınar’ın konuşmasının ardından, kürsüye gelen İl Kültür ve Turizm Müdürü Adnan Zamburkan, konuşma yaparak, projenin önemine ve bölgeye katkılarını ifade ederek, projeye destek vermekten mutluluk duyduklarını belirtti.

Akabinde söz alan, Başkan Ellibeş, “70’e yakın kursiyerlerimizin katıldığı bu projenin başarıya ulaşması, bizleri çok mutlu etmiştir. Bu projenin bölgemize önemli katkılar sağlayacağını biliyorduk. Bu yüzden, Sultan Hatun Konağımıza önem verdik ve projeyi hayata geçirdik. İnanıyorum ki önümüzdeki aylarda, Örcün ve Saraylı bölgemiz Gölcük’ümüze önemli katkılar sağlayacaktır. Bu projemizde de Gölcüklülere daha sağlıklı ve organik ürünler yemelerini sağlamak hedefini koyduk. İnşallah hedefimize ulaşacağız” dedi.

Programda son konuşmayı yapan, Kaymakam Altıntaş, Tarih Koridoru projesi ile unutulmuş kültürel değerlerin gün yüzüne çıkması sağlanıyor. Ben böylesine önemli bir projeye destek veren herkese teşekkür ediyor, eğitimlerinde başarılar gösteren kursiyerleri kutluyorum” diye konuştu.

Konuşmaların ardından, protokol tarafından kursiyerlere sertifikaları takdim edildi. Ardından program toplu fotoğraf çekiminin ardından davetlilere verilen ikramın ardından sona erdi. 

Arşiv  l 
Yazdır  l 
l Fotoğraflar
gorsel_1 Orjinal Resim
gorsel_2 Orjinal Resim
gorsel_3 Orjinal Resim
gorsel_4 Orjinal Resim
gorsel_5 Orjinal Resim
gorsel_6 Orjinal Resim
 
 
Kocaeli Gölcük Turizm Birliği  
Ana Sayfa |
Hakkımızda |
Projeler |
Ne Nerede? |
Doküman |
İletişim |
 

 

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Web sitesi içeriği ile ilgili sorumluluk Kocaeli Gölcük Turizm Birliği Başkanlığı'na aittir.
Site içeriğinden kaynak belirtilerek alıntı yapılabilir.