Yürüyüş Güzergahları

Gölcük sınırları içinde bilinen 9 adet yürüyüş güzergahı mevcuttur.

Yukarı Değirmendere – Örcün – Saraylı Güzergahı

Yukarı Değirmendere – Örcün – Saraylı arasında bulunan bu parkur, birbirine bağlı 3 ayrı güzergahtan oluşur. Parkur Saraylı köyünden veya Yukarı Değirmendere’den başlar, Samanlı dağlarına kadar tırmanıp zirve yaptıktan sonar tekrar aşağıya doğru yönlenir. Bu güzergahlar; 11,83 km’lik Kulfalı, 5,6 km’lik Akmeşelik ve 3 km’lik Sultan Hatun Konağı güzergahlarıdır. Kış hariç her mevsimde yürüyüş için uygundur. Dik inişli çıkışlı bölümler olduğundan baton kullanılması tavsiye edilir.

Kadırga-Gölbaşı Güzergahı

Yazlık beldesi kadırga mevkiinden başlayıp, Samanlı dağları yönünde tırmanışın ardından tatlı bir meyille Gölbaşı Turistik Tesislerinde son bulan yaklaşık 7,5 km’lik güzergahtır. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nca Trekking alanı olarak belirlenmiştir. Kış mevsimi hariç tüm mevsimler için uygundur. Diğer güzergahlara göre yürüyüş zorluğu daha azdır.

Nüzhetiye - Şelale Güzergahı

Nüzhetiye köy meydanındaki Caminin sağından veya Şelale alabalık Tesislerinin önünden başlayıp Nüzhetiye şelalesine kadar devam eden 5 km uzunluğundaki güzergahtır. Güzergahın büyük bir bölümü dere içinden ve kıyısından devam eder. Her mevsim yürümeye imkân verir. Yürüyüş ağırlıklı olarak dere içinden ve kıyısından geçtiği için kaymalara karşı tedbir alınmalı ve mutlaka baton kullanılmalıdır.

Saklıgöl - Halıdere - Ulaşlı - Güzergahı

Saklıgöl Parkuru; Saklıgöl’den Halıdere’ye, Saklıgöl’den Ulaşlı’ya olmak üzere 2 kolu vardır. Ulaşlı Saklı Göl’den (Heyelan sonucu oluşan göl) başlayan parkur, vadi içerisinde başlayıp denize paralel olarak Saklıgöl’ün hemen yanı başındaki tepelerin (Samanlı dağları) üzerinden geçerek Halıdere’ye (4250 m) ve Ulaşlı’ya (5500 m) ulaşılıyor. Dört mevsim yürünebilecek, zorluğu olmayan parkurlardır. Yüksek tepeleri aşarak, İzmit Körfezi’ne kuş bakışı döne döne inmek isteyen, uzun yürümek isteyen yürüyüşçüler için idealdir. Parkurun uzunluğu ve ormanlık bir araziden geçmesi kış mevsimi dışında yürüyüş yapılabilir. Parkurun çeşitli yerlerinde su kaynakları bulunuyor olsa da bir miktar yedek su bulundurmakta yarar vardır.

Senaiye - Ulaşlı Güzergahı

Yüksek tepeleri aşarak, İzmit Körfezi’ne kuş bakışı döne döne inmek ve uzun yürümek isteyen yürüyüşçüler için ideal bir güzergahtır. Bu parkura girmek için en ideal yer Senaiye Köyüdür. Bu arada Senaiye Köyü’nün bir diğer adı da Başkiraz olduğunu ilave edelim. Senaiye (Başkiraz) köyünden başlayarak Körfez’e doğru dağların sırtından yapılacak yolculuk ilgi çekici ve keyif vericidir. Parkurun uzunluğu ve ormanlık bir araziden geçmesi yürüyüşlerin kış mevsimi dışında planlanmasını gerektiriyor. Parkurun çeşitli yerlerinde su kaynakları bulunuyor olsa da yürüyüşe katılanların yanlarında bir miktar yedek su bulundurmalarında yarar vardır. Ayrıca; parkur ormanlık bir araziden geçtiği için yollardaki yol işaretlerini iyi takip etmek gerekmektedir.

Ayvazpınarı - Ayvaşa Tepesi Güzergahı

Eriklitepe Tabiat Parkı’nın da yer aldığı Ayvazpınarı köyünden başlayıp 1119 m yüksekliği ile Gölcük’ün en yüksek tepesi olan Ayvaşa tepesine ulaşan güzergahtır. Güzergâh yaklaşık olarak 13,5 km uzunluğunda olup orta zorlukta bir parkurdur.

Güzergâh başlangıcında kamp yapabileceğiniz Ayvaz Kamping adıyla bir alan mevcuttur. Ayvaz kamp alanı huzurlu ve oldukça sakin bir bölgede yer alıyor. Teknolojik imkanları çok yeterli olmasa da bazı ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz imkanlara sahiptir.

Orta zorlukta bir güzergâh olduğundan yanınızda baton ve yedek su bulundurmakta yarar vardır. Doğa ile iç-içe, bol oksijenli ortamda kuş cıvıltıları eşliğinde yürüyüşünüzü yaparken günün sonunda stresten uzak mutlu bir çehreyle evinize döneceğinizden emin olabilirsiniz.


239 Kez Görüntülendi
l Fotoğraflar
 
Kocaeli Gölcük Turizm Birliği  
Ana Sayfa |
Hakkımızda |
Projeler |
Ne Nerede? |
Doküman |
İletişim |
 

 

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Web sitesi içeriği ile ilgili sorumluluk Kocaeli Gölcük Turizm Birliği Başkanlığı'na aittir.
Site içeriğinden kaynak belirtilerek alıntı yapılabilir.