Buradasınız :   Gezinti Bağlantılarını Atla
Ana Sayfa
GÖLCÜK
Coğrafi Konum

Coğrafi Konum

Gölcük ilçesi, Marmara Bölgesi’nde; İzmit körfezinin güney kıyısında, Samanlı Dağları ve İzmit Körfezi’nin birleştiği, yeşil ile mavinin kucaklaştığı bir bölgede yer almaktadır. İlçenin doğusunda Başiskele, batısında Karamürsel, güneyinde İznik İlçeleri ve kuzeyinde İzmit Körfezi bulunmaktadır.

Yüzölçümü 199 km2’dir. Dar bir sahil şeridinden sonraki arazi yapısı engebelidir. En yüksek tepesi 1.119 metre ile Ayvaşa tepesidir. Değirmendere, Halıdere, Asardere, Ulaşlı, Beyoğlu, Aydınlı ve Kazıklı dereleri başlıca akarsularıdır.

Orman alanları, ilçe alanının %16’sından fazlasını kaplamaktadır. Bitki örtüsü içerisinde kayın, gürgen, meşe ve kestane ağaçları önemli yer tutar. Akdeniz ve Karadeniz iklimi arasında kalan ılıman bir iklim türü hakimdir. Yazlar sıcak, kışlar ılık ve yağışlıdır.

Yıl içerisinde sıcaklık -1°C ila 31°C arasında değişiklik gösterir.  Isı nadiren -6°C ile 35°C üzerinde olabilmektedir. Yıllık ortalama yağış miktarı 800-850 kg/m2 arasında değişmektedir.

Gölcük ilçesinde; İhsaniye bölgesi Elma ve Armudu, Sivritepe bölgesi çavuş üzümü, Değirmendere bölgesi ise fındığıyla ünlüdür. “Sivritepe Çavuş Üzümü” ülke çapında popüler olmasına rağmen, bölge halkının geçim kaynağı olarak tarımı değil de civardaki sanayi tesislerinde çalışmayı tercih etmelerine bağlı olarak bağ ve bahçeler yok denecek kadar azalmıştır. Ünlü Değirmendere Fındığı da fındık bahçelerinin hızla konut alanlarına dönüşmesi nedeniyle aynı akıbeti yaşamakla karşı karşıyadır. Ayrıca kestane, orman altı bitkisi olarak bilinen orman gülü (komar) ve Ihlamur popülasyonunun bölgedeki yoğunluğu, ilçenin marka ürünlerinden biri olan “Kestane Balı” üretiminin artmasına ve popüler olmasına neden olmuştur.

 Yapılan bilimsel araştırmalarda antioksidan özelliği ile birçok hastalığa iyi geldiği belirtilen kestane balının; hemolitik streptokokların karşı etkili olduğu, B ve C vitaminleri açısından zengin olduğu, kan dolaşımını düzenlediği, mide ve karaciğer rahatsızlıkları gibi 30’dan fazla rahatsızlığa iyi geldiği ve bağışıklık sistemini güçlendirdiği tespit edilmiştir.

Gölcük, tarihi dokusu, yeşil doğası, piknik alanları, trekking güzergahları ve turistik tesisleri ile ziyaretçilerini beklemektedir. Ankara’ya 359 km, İstanbul’a 117 km, Bursa’ya ise 115 km uzaklıktadır. Ulaşım sorunu olmayan ilçenin çevresindeki yerleşim birimlerine deniz ulaşımı vardır. 


l Fotoğraflar
 
Kocaeli Gölcük Turizm Birliği  
Ana Sayfa |
Hakkımızda |
Projeler |
Ne Nerede? |
Doküman |
İletişim |
 

 

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Web sitesi içeriği ile ilgili sorumluluk Kocaeli Gölcük Turizm Birliği Başkanlığı'na aittir.
Site içeriğinden kaynak belirtilerek alıntı yapılabilir.